آیا راهی برای پیشگیری از خیانت به همسر وجود دارد؟

پیشگیری از خیانت به همسر

استایلینو: آیا راهی برای پیشگیری از خیانت به همسر وجود دارد؟ خیانت در روابط سالم معمولا به عنوان خط قرمز در نظر گرفته می‌شود و در صورت بروز، تا حد زیادی رابطه را تخریب می‌کند. معمولا در روابط عاطفی اتفاقات مختلفی منجر می‌شوند تا برداشت افراد نسبت به یکدیگر تغییر کند اما خیانت در نهایت امر می‌تواند خود رابطه را دگرگون کند و افراد را در دو راهی ادامه یا قطع رابطه قرار دهد. در مواقعی که خیانت رخ می‌دهد افراد احساسات گوناگونی را تجربه می‌کنند و ممکن است دست به اقدامات عجولانه بزنند و یا خود را به خاطر فرزندان فدا کنند. در این شرایط مراجعه به مشاوره خیانت بهترین راه‌حل‌ها را متناسب با شرایط در اختیارتان می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم تا دلایل و راه‌های پیشگیری از خیانت همسر را بررسی کنیم.

پیشگیری از خیانت همسر با شناخت دلایل

روابط معمولا با تعهدی نانوشته شروع می‌شوند. شروع رابطه به معنای تعهد به مراقبت، حمایت و توجه است. این فاکتورها معمولا در تمام روابط عاطفی در انسان‌ها مشترک است. در نظر بگیرید زوجی را که نمی‌توانند از هم مراقبت کنند و به هم آسیب می‌زنند؛ در این زمان معمولا یک یا هر دو آن‌ها به فکر قطع یا تغییر فرم رابطه می‌افتند.

آگاهی از علل بروز خیانت به شما کمک می‌کند تا از بروز آن‌ها جلوگیری کنید و کنترل شرایط را به دست بگیرید. مهم‌ترین علل خیانت شامل موارد زیر می‌شود:

1. رابطه عاطفی ضعیف

رابطه عاطفی ضعیف همواره یکی از اصلی‌ترین دلایل خیانت در ازدواج است. فردی که نمی‌تواند در رابطه‌ای خود را پیدا کند و رابطه برای او بی معناست معمولا اقدام به برقراری رابطه‌ای دیگر می‌کند. این رابطه دیگر برای فرد درگیری‌های بیشتر را ایجاد می‌کند. به همین خاطر است که توصیه می‌شود زوج‌ها برای تقویت رابطه عاطفی میان خود تلاش کنند و آگاهی‌های خود را در رابطه با رفتار صحیح با همسر افزایش دهند.

2. بیماری‌های روانی مانعی در پیشگیری از خیانت همسر

بیماری‌ها و اختلالات روانی نیز می‌توانند دلیلی برای به وجود آمدن روابط موازی و خیانت‌های زناشویی باشند. ابتلا به برخی از این بیماری‌ها روان فرد و به دنبال آن شخصیتش را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای مثال شخصی که مهر طلب باشد و یا شخصیت وابسته داشته‌باشد به هر طریقی سعی می‌کند خود را در رابطه‌های جدیدی قرار دهد تا توجه و محبت زیادی را دریافت کند؛ به همین دلیل با اولین توجه و محبتی که از سوی شخصی ببیند جذب او می‌شود.

افرادی که به این دلیل به خیانت مبادرت می‌کنند معمولا با دارو درمانی و روان درمانی می‌توانند زندگی سازگارتری داشته باشند. این افراد ممکن است بیماری‌هایی از قبیل اختلالات دوقطبی و یا اختلال شخصیت مرزی، نمایشی و… داشته باشند. با شناسایی و درمان چنین اختلالاتی می‌توانید از خیانت جلوگیری کنید.

3. ناتوانی در حل مسئله

ناتوانی در حل مسئله می‌تواند باعث بالا گرفتن تعارضات شده و نارضایتی زناشویی را بالا ببرد. همچنین در پیشگیری از خیانت همسر اخلال ایجاد می‌کند. وقتی رضایت زناشویی پایین می‌آید افراد روابط خود را بی معنا می‌بینند و این می‌تواند مجدد خود رابطه را تضعیف کرده و روابط خارج از چهارچوب و فرازناشویی را ایجاد کند.

4. ماجراجویی و تنوع طلبی

بعضی از افراد نیز برای ارضا حس تنوع طلبی خود و ماجراجویی اقدام به برقراری روابط دیگر می‌کنند. این دسته از افراد در مقابل کنترل این مدل از تکانه‌ها ناتوانند و در اغلب اوقات با برانگیخته شدن حس ماجراجویی و تنوع طلبی خود سعی در برقراری روابط جدیدی خواهند کرد.

5. سردی و نارضایتی در روابط جنسی

روابط فرازناشویی می‌تواند به دلایل مختلف کم شود. این کم شدن‌ها می‌تواند به دلیل بارداری، افسردگی، دوری و مسافرت کاری و شرایط دیگر باشد. در این زمان‌ها نیز احتمال برقراری روابط موازی و خارج از چهارچوب به شدت افزایش می‌یابد.

6. فقر و مسائل اجتماعی

این مدل از خیانت در جوامعی که فقر بالاست بیشتر دیده می‌شود. در این جوامع زنان برای کسب منافع مالی و رسیدن به پول اقدام به برقراری روابط جنسی به صورت تن فروشی و یا اقدام به برقراری رابطه با یک نفر برای تأمین شرایط مالی می‌کنند. گاها در محیط‌های کاری افراد برای دست یابی به موقعیت‌های بهتر در چهار چوب روابط خود اقدام به خیانت می‌کنند.

چرا افراد با وجود عشق و علاقه‌ی اولیه خیانت می‌کنند؟

برای پیشگیری از خیانت همسر لازم است تا کیفیت رابطه را به صورت روزافزون بالاتر ببرید. اکثر افرادی که در رابطه زناشویی هستند، با عشق و علاقه‌ی زیادی ازدواج می‌کنند و روزهای اول زندگی مشترک را بسیار شیرین و بدون مشکل می‌گذرانند؛ دلیل آن این است که افراد در اوایل رابطه توقعاتشان متناسب با شریک عاطفیشان است و سعی می‌کنند با رفتارهایشان بهترین تصویر را از خود نشان دهند. اما رفته رفته شریک عاطفی خود را با تصویر ایده‌آلی که در ذهن خود دارند مقایسه می‌کنند و انتظاراتشان در واقعیت برآورده نمی‌شود.

پیشگیری از خیانت همسر چگونه حاصل می‌شود؟

عدم تطابق تصورات ذهنی با واقعیت به مرور زمان می‌تواند باعث سردی بیشتر و قطع رابطه عاطفی و خیانت شود. دانستن دلایل خیانت همسر می‌تواند در پیشگیری از خیانت یاری رساند، با توجه کردن واهمیت دادن به همسر می‌توانید دلایل سردی او را بیابید. در این زمان مشاوران و روان درمانگران با بررسی این تفکرات و هیجان‌ها به اصلاح این تصاویر می‌پردازند.

همچنین با بالاتر بردن کیفیت رابطه چه به صورت آموزشی و چه به صورت درمانی می‌توان از این امر جلوگیری کرد. در صورت وجود بیماری نیز می‌توان با کمک گرفتن از روان پزشکان و روانشناسان آسیب‌های خیانت را به حداقل رساند و احتمال وقوع آن را روز به روز کمتر کرد. همانطور که اختلالات روانی می‌توانند دلیل بروز خیانت باشند، از طرفی خود از پیامدهای دردناک این معضل هستند. افسردگی مسئله‌ای است که بسیاری از زوج‌ها و حتی فرزند آن‌ها را بعد از خیانت درگیر می‌کند. در این

نکات مهم در پیشگیری از خیانت همسر

مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل در پیشگیری خیانت زناشویی بالا بردن کیفیت رابطه است. هرچه رضایت زناشویی بالاتر برود افراد بیشتر می‌توانند تعارضات را تحمل کنند و ظرفیت آن‌ها برای پذیرش اضطراب بالاتر می‌رود. از طرفی بی‌اعتمادی و شکاکیت در رابطه خود زمینه را برای بروز این مشکل فراهم می‌کند. آگاهی از نشانه‌های خیانت به شما کمک می‌کند تا هر رفتار جزئی را به خیانت نسبت ندهید.

زمانی که حس می‌کنید نشانه‌هایی از خیانت در همسرتان وجود دارد عجولانه تصمیم نگیرید. بنابراین پیش از آن که تصمیماتی در جهت جدایی و طلاق بگیرید به رابطه خود فرصت داده و در صدد حل مسائل برآیید.