طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و خوشمزه

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و خوشمزه
استایلینو: کیک وانیلی از جمله کیک‌های بسیار خوشمزه و در عین حال ساده است که می‌توانید به عنوان عصرانه یا برای مهمانی‌ها تهیه کنید و در کنار خانواده از خوردن آن لذت ببرید.

البته این روز‌ها اغلب برای تهیه کیک‌های وانیلی معمولاً از پودر کیک استفاده می‌کنند، اما این کیک‌ها را می‌توان به سادگی با موادی که به راحتی در دسترس هستند تهیه کرد و فرآیند آماده سازی آن اغلب بسیار ساده و سریع انجام می‌گردد.

مواد اولیه لازم برای تهیه کیک وانیلی

کره به دمای محیط رسیده ۱۰۰ گرم
آرد ۱/۵ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
تخم مرغ کوچک ۴ عدد
وانیل ۱ قاشق چایخوری
بکینگ پودر ۱/۲ قاشق چایخوری
نمک ۱/۸ قاشق چایخوری
خامه صبحانه ۱/۲ پیمانه

قبل از اینکه بریم سراغ طرز تهیه لازم است ابتدا توضیحاتی به شرح ذیل راجع به تهیه انواع کیک ارائه دهیم:

۱- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند.

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و حوشمزه
۲- معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر‌های مختلف متفاوت است به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای ۱۷۵ درجه به مدت ۴۵ دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشود البته نگران این موضوع نباشید با چند بار استفاده از فر متوجه می‌شوید که چه دما و مدت زمانی برای پخت کیک‌ها در فر شما مناسب است.

با این حال به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور‌ها گفته می‌شود بر مبنای فر برقی است لذا اگر از فر گازی استفاده می‌کنید دما رو بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی گراد بیشتر بگذارید، اما دمایی که گفته می‌شود باز به فر شما بستگی داره و باید قلق فر دستتون بیاد با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

همیشه وقتی مواد اولیه را آماده کردید و روی میز کار قرار دادید قبل از شروع به کار فر را روشن کنید، چون برای تهیه هر نوع کیک یا شیرینی باید فر را از قبل روشن کنید تا موقعی که خواستید کیک را در فر بگذارید فر کاملاً گرم شده باشد.

۳- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه‌های استاندارد آشپزی تهیه کنید، چون در تهیه کیک و شیرینی اندازه‌های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است.

۴- همیشه زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن رو خاموش کنید و اطراف ظرف رو با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره‌ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشه وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می‌کنید باز کیک بوی تخم مرغ می‌گیرد.

۵- همیشه برای پخت هر کیکی آرد را ۳ بار الک کنید این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می‌شود در نتیجه بافت کیک شما بهتر می‌شود.

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و حوشمزه
نکته مهم دیگری که در خصوص آرد باید به آن توجه کنید این است که کیفیت آرد‌های موجود در بازار متفاوت است به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کمتر یا زیاد‌تر از مقداری شود که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید اگر دیدید مواد کیک در حال سفت شدن است، ولی هنوز مقداری از آرد باقی مانده است این یعنی آردی که اضافه کردید کافی است و بقیه را اضافه نکنید.

اگر هم طبق دستور عمل کردید، ولی حس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد نرسیده است یعنی باید کمی بیشتر آرد اضافه کنید بنابراین شما همیشه مقدار آردی که در دستور گفته شده را تهیه کنید حال ممکن است این مقدار با توجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود‌

۶- یک نکته خیلی مهمی که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید این است که در فِر رو قبل از ۳۰ دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید اگر این کار انجام دهید تمام زحمات شما هدر می‌رود، چون کیک شما پف نمی‌کند.

۷- در انتخاب قالب کیک دقت کنید اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید همیشه باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید ۱/۳ قالب شما خالی بماند.

البته همه این موارد نیاز به تجربه دارد شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است باید چند بار کیک درست کنید تا چشم شما به اندازه‌ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

۸- وقتی می‌خواهید کیک را در قالب بریزید از وسط بریزید بعد به اطراف پخش کنید سعی کنید کیک را طوری در قالب بریزید که مواد به صورت یکنواخت همه جا پخش شود.

۹- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است قالب‌های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است وقتی برای خرید قالب مراجعه می‌کنید با توجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر در گم شوید.

یکی از بهترین قالب‌ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب‌ها قیمت مناسبی هم دارد قالب‌های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی‌ها می‌توانید تهیه کنید و در طرح‌ها و شکل‌های مختلف موجود می‌باشد.

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و حوشمزه
۱۰- در نهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید، چون اگر مواد شما مرغوب نباشد به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت کرده باشید، اما در نهایت کیک شما سفت شده است این امر می‌توان به این دلیل باشد که آردی که استفاده کرده اید مرغوب نبوده است.

طرز تهیه کیک وانیلی

۱- وقتی مواد اولیه را آماده کردید و خواستید شروع کنید ابتدا فر را روشن کنید تا فر گرم شود یا اینکه حدود ۲۰ دقیقه قبل از اینکه کیک آماده شود برای رفتن در فر آن را روشن کنید.

اما چون معمولاً ممکن است فراموش کنید از همان ابتدا فر را روشن کنید اگر دمای فر شما بالا است و امکان دارد بیش از حد داغ شود می‌توانید روی درجه کمتر بگذارید بعد که کیک آماده رفتن به فر شد روی دمای مندرج در دستور قرار دهید.

۲- کره به دمای محیط رسیده را با همزن برقی بزنید تا سبک شود سپس شکر را به آن اضافه کنید و حدود ۵ دقیقه با همزن بزنید.

۳- تخم مرغ‌ها را یکی یکی اضافه کنید و هر کدام را حدود ۱ تا ۲ دقیقه بزنید در این بین وانیل را هم اضافه کنید.

۴- بعد آرد + بکینگ پودر + نمک را با هم مخلوط کنید و کم کم به مواد اضافه کنید و با همزن هم بزنید البته آرد را با همزن برقی فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید کلا در این مرحله نباید زیاد هم بزنید.

همیشه موقع مخلوط کردن مواد خشک با یکدیگر (آرد + نمک + بکینگ پودر) آرد را به دو قسمت تقسیم کنید و یک بخشی از آن را کنار بگذارید و نمک و بکینگ پودر را به یک قسمت اضافه کنید، چون با توجه به کیفیت آرد‌ها ممکن است نیاز نباشد از همه آرد استفاده کنید.

۵- وقتی نصف آرد را اضافه کردید خامه را هم به مواد اضافه کنید و با همزن هم بزنید بعد بقیه آرد را اضافه کنید.

۶- کف قالب مورد نظر کاغذ روغنی قرار دهید یا اینکه با روغن جامد چرب کنید کیک را در قالب مورد نظر بریزید چند بار قالب را به زمین بکوبید تا هواگیری شود سپس در طبقه وسط فر در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۵۰ دقیقه قرار دهید برای اینکه متوجه شوید که کیک پخته است یا نه سیخ چوبی یا خلال دندان را داخل کیک کنید اگر مواد به آن نچسبید یعنی کیک شما پخته است.

۷- وقتی کیک پخت و خواستید آن را از فر خارج کنید ابتدا فر را خاموش کنید بعد در فر باز کنید و اجازه دهید کیک چند دقیقه داخل فر خاموش با در باز بماند، چون اگر بالافاصله از فر خارج کنید پف کیک می‌خوابد.

چون یک دفعه از یک محیط خیلی گرم وارد محیط سرد می‌شود در نتیجه به کیک شوک وارد می‌شود همچنین وقتی کیک را از فر خارج کردید یک دفعه آن را در محیط سرد قرار ندهید به عنوان مثال آن را روی سنگ اوپن یا در مسیر باد کولر یا پنکه قرار ندهید.

۸- بعد از اینکه کیک را از فر خارج کردید اجازه دهید سرد شود سپس با کاردک یا اگر نداشتید با چاقو دور کیک را از قالب جدا کنید بعد کیک را روی توری برگردانید توری پنجره‌ای است پلاستیکی یا فلزی که می‌توانید از لوازم قنادی‌ها تهیه کنید و به جای سینی از آن استفاده کنید.

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و حوشمزه

نکات کلیدی و فوت و فن‌های یک کیک عالی

خیلی مواقع با اینکه شما دقیقاً مراحل پخت کیک رو انجام داده اید و کاملاً مطابق دستور عمل کرده اید کیک شما خراب می‌شود شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی اهمیت باشد لذا در این قسمت علت بعضی مشکلاتی را که ممکن است برای شما در تهیه انواع کیک‌ها پیش بیاید را توضیح می‌دهیم.

چرا کیک پف نکرده است؟

۱- حتماً در پخت هر کیکی باید موادی را که داخل یخچال هستند حداقل نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید در نتیجه اگر کیک شما خوب پف نکرده یکی از علت‌های آن ممکن است این باشد که تخم مرغ را مستقیم از یخچال خارج کرده و در کیک استفاده کرده اید.

۲- میزان هم زدن مواد در ابتدا خیلی کم بوده یا اینکه در بخش آخر که باید همه مواد اولیه را با هم مخلوط کنید خیلی هم زده اید در این بخش صرفاً باید مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید.

۳- دمای فر یا خیلی زیاد بوده یا خیلی کم اگر زیاد باشد کیک پف نمی‌کند و نپخته می‌شود و اگر کم باشه کیک پف می‌کند، ولی به مرور پفش را از دست می‌دهد و سفت می‌شود همچنین باید توجه داشته باشید که حتماً فر را از قبل گرم کنید.

۴- نکته بسیار مهم دیگر که تاثیر مستقیم در پف کردن کیک دارد این است که مواد را به ترتیب دستور اضافه کنید.

۵- میزان بکینگ پودر کم بوده است همان طور که می‌دانید بکینگ پودر عامل اصلی در پف کردن کیک است.

۶- اندازه قالب نسبت به مواد کیک بزرگ یا خیلی کوچک بوده است.

۷- فاصله بین تهیه مواد تا قرار گرفتن در فر خیلی زیاد بوده است.

چرا کیک سفت شده است؟

۱- فر زیادی داغ بوده است.

۲- آرد را ۳ بار الک نکرده اید در نتیجه آرد سنگین بوده است.

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و حوشمزه

چرا پف کیک بعد از پخت خوابیده است؟

۱- میزان شکر به نسبت بقیه مواد زیاد بوده است.

۲- کیک زودتر از زمان مغز پخت شدن از فر خارج شده است.

۳- در زمان پخت در فر باز شده است.

۴- میزان آرد نسبت به بقیه مواد کم بوده است.

۵- میزان بکینگ پودر نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.

۶- بکینگ پودر مرغوب نبوده است.

چرا وسط کیک فرو رفته است؟

۱- فر از قبل خوب گرم نشده است.

۲- دمای فر کمتر از دستور بوده است.

۳- آرد مرغوب نبوده است.

چرا روی کیک چسبنده شده است؟

۱- کیک داخل قالب خودش سرد نشده و خیلی زود از قالب خارج شده است این کار علاوه بر اینکه باعث چسبنده شدن روی کیک می‌شود باعث خرد شدن کیک شما هم می‌شود.

۲- وقتی کیک داغ بوده روی آن چیزی قرار گرفته است (مثلاً بشقاب یا سینی برای برگرداندن) به همین دلیل همان طور که در قسمت طرز تهیه گفته شد بهتر است از توری برای برگرداندن استفاده کنید و اینکه تا وقتی که کیک سرد نشده آن را از قالب خارج نکنید.

۳- زمان پخت کم بوده و در عین حال حرارت فر زیاد بوده است.

چرا سطح رویی کیک چروک شده است؟

۱- قالب نسبت به مواد خیلی بزرگ است.

۲- قالب را زیادی چرب کرده اید پس اگر تازه کار هستید بهتر است به جای روغن از کاغذ روغنی برای چرب کردن قالب استفاده کنید.

۳- مواد را خیلی هم زده اید.

۴- حرارت فر کم بوده و کیک بیش از مقدار لازم در فر مانده است.

۵- حرارت فر خیلی زیاد بوده و در عین حال کیک هم زیاد در فر مانده است.

۶- فر را از قبل روشن نکرده اید تا داغ شود یا اینکه فراموش کرده اید و دیر روشن کرده اید.

۷- میزان شکر نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.

۸- قالب مورد استفاده نسبت به مواد کوچک بوده و مواد خیلی فشرده شده است.

۹- در فر موقع پخت باز شده است.

۱۰- بعد از اضافه کردن آرد مواد را خیلی به هم زده اید.

۱۱- میزان آرد نسبت به بقیه مواد کم بوده است.

۱۲- میزان مایعات نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.

طرز تهیه کیک وانیلی خانگی؛ ساده و خوشمزه

چرا بخشی از مواد از قالب خارج شده است؟

۱- بیش از ۲/۳ قالب را پر کرده اید در نتیجه جایی برای پف کیک باقی نمانده است.

۲- میزان بکینگ پودر نسبت به بقیه مواد بیشتر بوده است.

۳- قالب کوچک بوده است.

چرا وسط کیک خمیر شده است؟

۱- دمای فر زیاد بوده و قبل از اینکه کیک مغز پخت شود سطح رویی آن پخته و خشک شده است.

۲- قالب به نسبت مواد کوچک بوده است.

۳- زمان اضافه کردن آرد مواد را زیاد هم زده اید.

۴- بکینگ پودر مرغوب نبوده است.