فرش و دکوراسیون داخلی منزل

فرش و دکوراسیون داخلی منزل

استایلینو: هرچقدر برای دیزاین داخلی منزل خود هزینه صرف کنیم باز هم باید از المان های اصلی که همیشه جز جدای ناپذیر دکوراسیون داخلی محسوب می شوند استفاده کنیم. به عنوان مثال استفاده از سنگ های گران قیمت تزئینی یا پارکت های کف پوش بسیار مرغوب نمی توانند وجود فرش را نادیده بگیرند. یکی از مهم ترین دلایل این امر زیبایی بی نظیر فرش و تأثیر آن در چیدمان منزل است. شما با استفاده از یک فرش و یک سرویس مبل به راحتی می توانید یک فضای دنج برای نشیمن مهیا سازید. حال اگر فرشی در کار نباشد این نوع دیزاین به سختی صورت می گیرد و همیشه جای خالی آن احساس می شود. برای انتخاب فرش گزینه های بسیار متفاوتی پیش رو دارید. شما می توانید از فرش سنتی و اصیل ایرانی به شکل مربع، دایره و یا مستطیلی استفاده کنید. همچنین قالیچه های کوچک و فرش های فانتزی می توانند انتخاب ایدئالی برای کانون مرکزی منزل شما به شمار آیند. جنس فرش و رنگ بندی آن طیف های بسیار متنوعی را در بر دارد؛ بنابراین به جرئت می توانیم بگویم در دنیای مدرن امروز برای هر نوع دکوراسیونی فرش مختص به آن موجود است.

انتخاب فرش ایده آل

برای اینکه بدانید فضای اتاق خود را چگونه با استفاده از فرش دیزاین کنید برای شما یک پیشنهاد داریم. همان طور که می دانید فرش در کشور ما در ابعاد شش متری، نه متری و دوازده متری به شکل نرمال موجود است. حال افراد بر حسب نیاز خود گاه با سفارش به تولیدی های فرش، سایز این محصول را به انتخاب خود تغییر می دهند. به شما توصیه می کنیم در آپارتمان های کوچک از فرش های دوازده متری بزرگ استفاده نکنید. شما با استفاده از چند فرش شش متری و یا در مساحت های بزرگتر با فرش نه متری می توانید به یک چیدمان شیک دست پیدا کنید. به این صورت که از یک فرش شش متری به عنوان نقطه مرکزی اتاق نشیمن و قرار دادن مبل و تلویزیون استفاده کنید. از یک فرش شش متری دیگر برای دکور کردن فضای مرتبط با میز غذا خوری خود کمک بگیرید. حال اگر تمایل داشته باشید حتی می توانید با فرش شش متری اتاق خواب خود را نیز دیزاین کنید و در صورت عدم استفاده از قالیچه های کوچک کمک بگیرید. در فضاهای بزرگ استفاده از فرش های با ابعاد بزرگ بلامانع است و شما به صورت ترکیبی می توانید از سایز های مختلف فرش استفاده کنید.

نقش فرش در دکوراسیون داخلی
نقش فرش در دکوراسیون داخلی

انواع فرش در دکوراسیون داخلی

فرش نمونه های بسیار متنوعی دارد. همان طور که در اول مقاله به این موضوع اشاره شد شما می توانید از فرش گرد و مربعی یا مستطیلی در صورت نیاز کمک بگیرید. فرش های دوازده متری روتین که این روزها به وفور در منازل ایرانی ها یافت می شود خود نمونه ای از فرش های مستطیلی است. فرش های گرد نیز در ابعاد متفاوتی موجود است و شما می توانید در محیط های کوچک آپارتمانی برای جلوه دادن بیشتر به راهرو و آشپزخانه از این سبک فرش بهره بگیرید. با توجه به اینکه فرش در دکوراسیون در یک نگاه کلی بسیار مشهود است توصیه می کنیم از فرش های گرد و مربعی با یک تم رنگی استفاده کنید تا فضای چیدمان شما اثر گذار تر جلوه کند.

فرش در دکوراسیون داخلی

فرش های سنتی

همان طور که از لحاظ شکلی فرش انواع مختلفی دارد شما از لحاظ ظاهری نیز با تفاوت در این محصول روبرو هستیم. فرش های اصیل سنتی ایرانی با نقش های بسیار زیبا گاها به عنوان دیوار کوب مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این سری از فرش ها از جنس ابریشم و با نخ های بسیار مرغوب بافته می شوند و به دلیل ارزش مالی فراوانی که دارند در رده فرش های عتیقه دسته بندی می شوند. شما می توانید در اتاق های پذیرایی خود از گلیم فرش های سنتی استفاده کنید و به یک چیدمان صد در صد سنتی ایرانی دست پیدا کنید. این یک امر کاملاً سلیقه ای است و به هوش و استعداد شما در زمینه دکوراسیون داخلی مرتبط است.

دکراسیون فرش های سنتی

نقش رو فرش در دکوراسیون داخلی

رو فرشی خود نیز نمونه دیگری از فرش محسوب می شود که به نسبت فرش از قیمت بسیار پایین تری برخوردار است. شما می توانید از این رو فرشی ها به عنوان یک کاور برای فرش های خود بهره بگیرید. اگر فرش های شما با رنگ کرمی یا سفید در منزل مورد استفاده است بهتر است از رو فرشی برای پوشش دادن رویه آن استفاده کنید تا در طی گذر زمان زیبایی خود را از دست ندهند و در صورت نیاز رو فرشی ها را جمع کنید و از زیبایی فرش های خود لذت ببرید. یکی از مزایای عمده این سری از فرش های ارزان قیمت این است که شستشوی آن به نسبت فرش بسیار ساده تر است و شما در کمترین زمان ممکن بدون اینکه نیاز به قالی‌شوئی داشته باشید می توانید آن ها را شسته و مورد استفاده مجدد قرار دهید.

روفرشی در دکوراسیون داخلی

فرش های پوستی/ فرش و دکوراسیون داخلی منزل

در دوره قصر ویکتوریا عموماً از فرش های پوستی بسیار استفاده می شود. این سبک از فرش بسیار لوکس و لاکچری محسوب می شود به همین دلیل به نسبت سایر فرش ها از قیمت بسیار بالاتری نیز برخوردار است. شکل ظاهری آن شبیه به پوست گاو یا یک خرس است به همین خاطر یک چیدمان بسیار متفاوت را برای شما پدید می آورد. از سوی دیگر پرز این فرش ها بسته به انتخاب شما نیز متغیر است. البته باید به ذکر این نکته نیز اشاره شود که فرش های پوستی به راحتی در بازار یافت نمی شود و شما برای تهیه آن باید به عتیقه فروشی ها سری بزنید و حسابی خود را به خرج بیندازید.

فرش های پوستی

فرش های فانتزی با نخ های قیطانی

این سبک از فرش ها از نخ های بسیار ضخیمی تهیه و آماده می شوند. به همین دلیل شبیه به فرش های سنتی بافته و تولید نمی شوند. شاید این سبک از فرش های مدرن که این روزها در دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است به مراتب تولید آن از فرش های سنتی ساده تر است. فرش های که با این تم و این سبک آماده می شوند عموماً به شکل بیضی و دایره هستند چون نوع آماده سازی آن ها این سبک را طلب می کنند. این مدل از فرش ها در نمونه های فانتزی بسیار متعددی در بازار موجود است. شکل تک دایره، چند دایره به صورت ترکیبی نمونه های است که در ادامه مشاهده می کنید. شما به راحتی برای دیزاین اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق خواب و سایر قسمت های دیگر منزل می توانید از این نمونه کارها استفاده کنید و هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

فرش با نخ قیطانی

فرش ایرانی / فرش و دکوراسیون داخلی منزل

یکی از زیباترین و بی نظیرترین فرش ها که امروزه در جهان به آن توجه بسیار شده است فرش اصیل ایرانی است. فرشی که توسط دستان هنرمند قالی باف های ایرانی بافته و در دکوراسیون های سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که فرش های دست بافت برای آماده سازی نیازمند وقت بیشتری به نسبت فرش های ماشینی است این سری از فرش ها از قیمت بالاتری برخور دار است. فرش اصیل ایرانی بیشتر با رنگ لاکی شناخته شده است و این در حالی است که رنگ های فیروزه ای، آبی نیلی نیز در این طیف قرار گرفته اند. فرش های لاکی این قابلیت را دارند که با هر تناژ رنگی در منزل شما هارمونی رنگ را به وجود بیاورند؛ بنابراین به راحتی می توانید از این سبک از فرش ها برای چیدمان منزل خود استفاده کنید. این روزها فرش ها در تناژ رنگی بسیار متنوعی در بازار موجود هستند و رنگ کرمی مایل به قهوه ای آن از طرفداران بیشتری برخوردار است. استفاده از فرش لاکی دیگر همانند گذشته پر رنگ جلوه نمی کند در حالی که زیبایی یک خانه ایرانی با فرش اصیل سنتی است که تکمیل می شود.

نقش فرش در دکوراسیون داخلی

انواع دیگر فرش

اگر بخواهیم از نمونه های مختلف فرش با نام های متفاوت آن برای شما بگویم بدون تردید تا ساعت ها باید به بحث پیرامون این موضوع بپردازیم. ما در این مقاله سعی کردیم تنها بخشی از فرش های که شناخته تر و مرسوم تر است را به شما معرفی کنیم تا به منظور استفاده در دکوراسیون داخلی منزل خود از آن ها برای ایده پردازی استفاده کنید. فرش های ابوسون، فرش های بسارایی، پارچه ای، قلاب بافی، فرش های بافته شده با پارچه های کهنه، فرش چهل تکه، فرش ساوو نری، فرش تبتی، فرش قفقازی، فرش شرقی، فرش هندی، فرش چینی و فرش ترکی نیز بخشی های از این دنیای رنگ در رنگ به شمار می آیند. شما می توانید با توجه به سلیقه خود از هر کدام از این فرش ها که تمایل دارید برای چیدمان منزلتان استفاده کنید. شکی در این نیست که ساده ترین فرش ها هم زیبایی مختص به خود را در چیدمان داخلی منزل شما ایفا می کنند. برای متفاوت بودن باید دست به کارهای متفاوت بزنید. شاید شما اولین کسی باشید که در منزل خود از فرش قلاب بافی شده یا فرش ترکی استفاده می کند. با انتخاب درست به یک دکوراسیون ناب دست پیدا کنید. از آنجایی که فرش یکی از کلیدی ترین عناصر در چیدمان داخلی محسوب می شود سعی کنید به این موضوع بیشتر از موارد دیگر اهمیت دهید و دقت و ریز بینی را در موقع خرید فراموش نکنید.

انواع فرش